Sztaplarka – co to takiego?

Operatorzy wózków magazynowych i przedsiębiorcy zajmujący się branżą magazynową z całą pewnością znają odpowiedź na powyższe pytanie. Ogół społeczeństwa jednak, który nie jest wtajemniczony w specjalistyczny żargon, może nie mieć pojęcia, czym jest owa tajemnicza „sztaplarka”. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie wraz z opisem. Zapraszamy!

Czy sztaplarka i wózek widłowy to synonimy?

W praktyce obecnie są to synonimy. Sztaplarka to urządzenie, którego zadaniem jest układanie ładunku w stos. Skąd jednak owa nazwa się wywodzi? Pochodzi z języka niemieckiego, od wyrazu „sztapel”, który oznacza ładunek układany warstwami. Czasownik „sztaplowanie” z kolei to czynność, w której trakcie układamy coś warstwami. Do układania ładunku w stos wykorzystuje się wózki widłowe, stąd właśnie, często w mowie branżowej określa się je mianem sztaplarek. Możemy więc powiedzieć, że wózek widłowy i sztaplarka to synonimy. Musimy pamiętać, że to synonim wózka widłowego, a nie wózka paletowego. Możemy zatem przyjąć, że sztaplarka to: każdy pojazd transportowy, który wyposażony jest w mechanizm unoszący ładunki i zestawiający je w stosy.

Sztaplarka dawniej

Jakiś czas temu jeszcze słowo „sztaplarka” oraz „wózek widłowy” oznaczały dwie różne maszyny. Dawniej słowem „sztaplarka” określano urządzenia, które wykorzystywane były do załadunku oraz przeładunku towarów transportowanych drogą morską. Wyposażone były one w napęd typu mechanicznego, a do ich zadań należało podnoszenie i transportowanie towarów na niewielkie odległości. Wykorzystywano je zwłaszcza do transportu ładunków ze statków do magazynów. W czasach obecnych do zadań tych wykorzystywane są wózki widłowe, dlatego też obie te nazwy uznajemy dziś za synonimy.

Skontaktuj się z nami, żeby uzyskać personalizowaną ofertę Kontakt

Inne zastosowania sztaplarek

Do najbardziej popularnych miejsc, w którym wykorzystywane są sztaplarki, zaliczamy wspomniane już, porty i magazyny, jednakże to niejedyne miejsca ich zastosowania. Często korzysta się z ich pomocy w tartakach oraz składach drewna, gdzie przenoszą one deski i pnie drzew. Sztaplarki znajdują również zastosowanie w rolnictwie. Są także ważnym elementem logistyki wojskowej. Pomagają załadowywać oraz rozładowywać sprzęt wojskowy. Do jednych z najmniej znanych funkcji, które pełnią sztaplarki, możemy zaliczyć ich zastosowanie w lotnictwie. Doskonale radzą sobie w magazynach lotniczych.

Podsumowanie
Zapewne po przeczytaniu tego artykułu sztaplarki nie mają przed Tobą już żadnych tajemnic. Wiesz, dlaczego używa się tej nazwy i jakie zastosowania mają te urządzenia.

  Aktualna promocja
Ponad 1000 produktów, aż do -30%
Zobacz