Zastosowanie wózków platformowych

W obecnych czasach wózki platformowe to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń, które mogą pomóc nam w transporcie ładunków. Znajdują one szerokie zastosowanie w wielu miejscach. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł z najważniejszymi informacjami w pigułce.

Czym jest wózek platformowy?

Najprościej mówiąc, wózek platformowy to specjalistyczne narzędzie, którego zadaniem jest transport określonych towarów, które z uwagi na swoje gabaryty oraz dużą wagę, nie są możliwe do przeniesienia samodzielnie. Wózki platformowe pomagają nam zatem w przeniesieniu takich towarów, ułatwiając znacząco całe zadanie.

Wózki platformowe są wykonane, z uwagi na ich przeznaczenie, z materiałów o wysokiej jakości. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się stal. Z kolei sama platforma wykonana jest z antypoślizgowej oraz wodoodpornej płyty. Jest to zatem urządzenie o dość nieskomplikowanej konstrukcji, które jednak jest nam bardzo potrzebne w wielu sytuacjach. Umożliwia bowiem przewożenie ładunków o wadze dochodzącej nawet do kilkuset kilogramów.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu wózków. Są to:

  • wózki platformowe o pojedynczej ramie,
  • wózki półkołowe,
  • wózki z pałąkami,
  • wózki z pełnymi burtami,
  • wózki z ażurowymi burtami.

Każdy rodzaj wózka platformowego wykorzystywany jest do transportu nieco innych towarów.

Gdzie wózki platformowe znajdują zastosowanie?

Najprostsza odpowiedź brzmi: niemal wszędzie. Można je wykorzystać w bardzo wielu miejscach, mają one bowiem szeroką gamę zastosowań. Najczęściej możemy znaleźć je w różnego rodzaju magazynach, hurtowniach, halach produkcyjnych. Przenoszą one w takich miejscach towary ciężkie o dużych, nieporęcznych gabarytach, którym przeniesieniu nie podołałby człowiek. Pozwalają one również umieszczać paczki na wysokich regałach, co sprawia, że przechowywanie ich zajmuje o wiele mniej miejsca. Są nieocenione także przy rozładunku.

Często można znaleźć je także w hotelach, szpitalach bądź pralniach, gdzie służą do transportu różnego rodzaju ciężkich przedmiotów. Oprócz tego przydają się także w warsztatach bądź większych sklepach, gdzie pomagają rozwozić produkty spożywcze.

Podsumowanie

Nie da się zatem ukryć, że wózki platformowe są to narzędzia uniwersalne, które spotykamy na swojej drodze w wielu miejscach, w których nawet byśmy się ich nie spodziewali. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych branż bez ich regularnego zastosowania. Idealnie wpasowuje się tu powiedzenie „geniusz tkwi w prostocie”.

  Aktualna promocja
Ponad 1000 produktów, aż do -30%
Zobacz