Waga paletowa – charakterystyka

Mówiąc najkrócej, wagi paletowe używane są w zakładach przemysłowych do ważenia produktów o wyjątkowo dużych gabarytach, których nie można zważyć przy użyciu wagi tradycyjnej. Chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Poniżej zebraliśmy garść praktycznych informacji.

Krótka charakterystyka wag paletowych

W magazynach i różnego rodzaju zakładach przemysłowych bardzo często zachodzi konieczność precyzyjnego zważenia danego ładunku. Pomaga w tym właśnie waga paletowa. Z racji, że ma ona za zadanie dokonanie szybkiego oraz dokładnego pomiaru towaru ułożonego na palecie, waga paletowa ma kształt litery „U”.

Wagi paletowe są stosunkowo lekkie, a zarazem mobilne, co sprawia, że są to narzędzia uniwersalne. Podczas ważenia powinniśmy pamiętać, aby dokonywać pomiarów na podłożu solidnym oraz twardym, ponieważ pomiar na podłożu miękkim może być zaburzony.

Legalizacja wagi

Kupując wagę paletową musimy wziąć pod uwagę, że przepisy polskiego prawa zobowiązują niekiedy do jej legalizacji. Jest to zaświadczenie wydawane przez Główny Urząd Miar, które stwierdza, że konkretne urządzenie dokonuje pomiaru z odpowiednią precyzją i spełnia niezbędne wymagania. Legalizacja taka niezbędna jest np. w handlu, ochronie zdrowia, ochronie praw konsumenta, kontroli celnej itp. Zasadniczo wagi stosowane w magazynach nie wymagają atestu, ale lepiej zweryfikować tę kwestię w urzędzie.

Zastosowanie wag paletowych

Wagi paletowym służą nam przede wszystkim wszędzie tam, gdzie pomiar na wadze normalnej, z uwagi na gabaryty towaru jest po prostu niemożliwy. Dzięki zastosowaniu wag paletowych pomiary te są duże szybsze, a zarazem prostsze. Znajdują one swoje zastosowanie zwłaszcza w branży logistycznej. Dzięki użyciu wagi paletowej, pracownik magazynu, jest w stanie bardzo szybko podjechać do wagi wózkiem paletowym z towarem i dokonać jego zważenia. Urządzenia takie doskonale sprawdzają się przy ważeniu palet, skrzyniopalet, europalet i wielu innych towarów.

Podsumowanie

Po przeczytaniu niniejszego artykułu wiesz już, do jakich zastosowań wykorzystywana jest waga paletowa, jak jest zbudowana oraz jakie, ewentualne, pozwolenia trzeba posiadać, aby w niektórych sytuacjach jej używać. Waga paletowa znacząco ułatwia pracę na magazynie, przyspiesza ją i umożliwia dokonanie pomiaru w sposób precyzyjny wszędzie tam, gdzie pomiar tradycyjny z różnych względów jest niemożliwy. Obecnie praktycznie żaden magazyn nie może obyć się bez tego rodzaju wagi.

  Aktualna promocja
Ponad 1000 produktów, aż do -30%
Zobacz